Shenzhen Hunt Electronics Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : Mitsubishi
Model Number : QJ71C24N-R2
Certification : CE
Place of Origin : Japan
MOQ : 1PCS
Price : USD210~220/pcs
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 1000PCS/week
Delivery Time : in stock
Packaging Details : Height (mm): 98 Width (mm): 27.4 Depth (mm): 90 Weight (kg): 0.2
Description : Link module for communicating with a computer (2 off RS232 ports)
Manufacturer Series : MELSEC Q
Voltage Category : 5 V dc
Number of I/O : 2048
Part Number : QJ71C24N-R2
Type : Communication Module
PLC Series : Q Series
Contact Now
  • Part Number: QJ71C24N-R2
  • Type: Communication Module
  • Manufacturer: Mitsubishi
  • PLC Series: Q Series
  • Our part number: QJ71C24NR2
  • Height (mm): 98
  • Width (mm): 27.4
  • Depth (mm): 90
  • Weight (kg): 0.2
Information about this range
  • Enables communication with peripheral devices via RS232 interface
  • Enables PCs connected to the system to access the full data set
  • Support for plain ASCII data exchange with connected devices
  • Options for connection of a printer
  • Integrated flash ROM memory for logging
  • LED module & communication status
What is System Q?
  • System Q, a modular PLC system
  • Communication hub connecting to fieldbus or data networks
  • Multi CPU solutions on a single backplane
  • Solutions can include PLC, Motion, Robots, NC, PC & Process CPUs
  • Integration with HMI, Soft HMI through to SCADA & OPC
  • MES & web server modules
  • Redundancy options for both PLC hardware & networks
  • Pulse catch & interrupt modules
  • Communication modules
  • Network modules
  • Digital input/output modules
  • Analogue input/output modules
  • Positioning modules
Q00JCPU Program step: 8k steps CPU integrated with power supply and base
Q00CPU Program step: 8k steps
Q01CPU Program step: 14k steps
Q02CPU Program step: 28k steps
Q02HCPU Program step: 28k steps
Q06HCPU Program step: 60k steps
Q12HCPU Program step: 124k steps
Q25HCPU Program step: 252k steps
Q12PHCPU Program step: 124k steps
Q25PHCPU Program step: 252k steps
Q172CPU For 8-axis control
Q173CPU For 32-axis control
Q6BAT Replacement battery for Q02/Q02H/Q06H/Q12H/Q25HCPU
Extension cable
QC05B 0.45m (1.48feet)
QC06B 0.6m (1.96feet)
QC12B 1.2m (3.93feet)
QC30B 3m (9.84feet)
QC50B 5m (16.4feet)
QC100B 10m (32.8feet)
Input module
QX10 100-120VAC/7 to 8mA, 16 points, response time: 20ms, terminal block
QX28 240VAC, 8 points, terminal block
QX40 24VDC/4mA, positive common, 16 points, response time: 1/5/10/20/70ms, terminal block
QX40-S1 24VDC positive common, 16 points, terminal block, for high-speed input (response time of 0.1/0.2/0.4/0.6/1ms)
QX41 24VDC/4mA, positive common, 32 points, response time: 1/5/10/20/70ms, connector (Note 3)
QX42 24VDC/4mA, positive common, 64 points, response time: 1/5/10/20/70ms, connector (Note 3)
QX70 5-12VDC input shared between positive common and negative common, 16-point terminal block
QX71 5-12VDC input shared between positive common and negative common, 32-point connector (Note 3)
QX72 5-12VDC input shared between positive common and negative common, 64-point connector (Note 3)
QX80 24VDC/4mA, negative common, 16 points, response time: 1/5/10/20/0ms, terminal block
QX81 24VDC/4mA, negative common, 32 points, response time: 1/5/10/20/0ms, connector (Note 4)
Output module
QY10 240VAC/24VDC, 2A/point 8A/common, 16 points (16 points/common), output delay: 12ms, without fuse, terminal block
QY18A 240VAC/24VDC, 2A/point 8 independent contact output points, block, without fuse.
QY22 240VAC/0.6A, 16 points, terminal block, without fuse
QY40P 12/24VDC 0.1A/point, 1.6A/common, 16 points (16 points/common), output delay: 1ms, terminal block, with short-circuit protection function
QY41P 12/24VDC 0.1A/point, 2A/common, 32 points (32 points/common), output delay: 1ms, connector, with short-circuit protection function (Note 3)
QY42P 12/24VDC 0.1A/point, 2A/common, 64 points (32 points/common), output delay: 1ms, connector, with short-circuit protection function (Note 3)
QY50 12/24VDC 0.5A/point, 4A/common, 16 points (16 points/common), output delay: 1ms, with fuse, terminal block
QY68A 5-24VDC, 2A/point, 8A/module, 8 points, all points independent, sink/source, terminal block, without fuse
QY70 5/12VDC, 16mA/point, 16 points (16 points/common), output delay: 0.3ms, with fuse, terminal block
QY71 5/12VDC, 16mA/point, 32 points (32 points/common), output delay: 0.3ms, with fuse, connector (Note 3)
QY80 12/24VDC 0.5A/point, 4A/common, 16 points (16 points/common), output delay: 1ms, with fuse, terminal block
QY81P 12/24VDC 0.1A/point, 2A/common, 32 points (32 points/common), output delay: 1ms, connector, with short-circuit protection function (Note 4)
Analog module
Q64AD 4 channels, analog-to-digital conversion: voltage/current input
Q68ADV 8 channels, analog-to-digital conversion: voltage input
Q68ADI 8 channels, analog-to-digital conversion: voltage input
Q62DA 2 channels, digital-to-analog conversion: voltage/current output
Q64DA 4 channels, digital-to-analog conversion: voltage/current output
Q68DAV 8 channels, digital-to-analog conversion: voltage output
Q68DAI 8 channels, digital-to-analog conversion: current output
I/O composite
QH42P 24VDC positive common input: 32 points (response time: 1/5/10/20/70ms)
12-24VDC, 0.1A sink output: 32 points, connector, with short-circuit protection function (note3)